Oblé hrany – na komfort při využívání zábradlí mají značný vliv i hrany madel. Měly by být oblé, nikoli ostré, neměly by se zařezávat do rukou, tlačit na ně, a měly by se dát snadno uchopit. Oblé hrany a průřez madel jsou jednou ze zásadních podmínek bezpečného využívání zábradlí. Pamatujte také na to, že zábradlí se chytají i děti a senioři, a konstrukce madel by se proto měla přizpůsobit zejména jim.
Bezpečnost – v předchozím odstavci jsme nadhodili téma bezpečnosti, které je dáno nejen konstrukcí madel, ale i celkovou stabilitou zábradlí. Musí na něj být spolehnutí za každých okolností, i když se o něj budou opírat lidé mimořádně silově vybavení. Rozhodně nemáte zapotřebí mít doma zábradlí, které se bude viklat, a zůstane vám v ruce, když se o něj pořádně zapřete. Zábradlí je vlastně jediný stavební prvek, který vás chrání před pádem do prohlubně ze schodišť, teras, balkonů, lodžií a dalších prvků ve vyšších podlažích.
Šplhající děti – máte doma všetečné děti, anebo k vám děti občas přijdou na návštěvu, např. v rámci vašeho početného příbuzenstva? Některé z nich dovedou velmi obratně šplhat po zábradlí na schodištích podobně, jako se leze po provazovém žebříku. Je-li schodiště vysoké, může tu dojít i ke smrtelnému úrazu. Zabraňte tomuto počínání tím, že oslovíte firmu, která zábradlí interiérová instaluje, aby zajistila, že po něm děti nebudou moci šplhat, například pomocí svislých zábran, kde se není možné při šplhání zachytit.
Estetika – při navrhování konstrukce zábradlí bychom neměli zapomínat ani na estetický vzhled, jistě by se vám nelíbilo, kdybyste nechali zhotovit ocelové zábradlí v podobném duchu, jak tomu bývá v hutních provozech, kde je konstrukce sice velmi robustní, ale pokrytá korozí a s viditelnými sváry. Zábradlí se dnes vyrábí jak z nerezové oceli, tak i konstrukční oceli v podobě např. kovaného zábradlí, ze dřeva nebo z tvrzeného skla.