Asi jen málokdo z nás mine bez povšimnutí pěkně udělaný plot. Avšak stále se povětšinou setkáváme s klasickým pletivem, případně s dřevěnými plaňkami. A není divu, je koneckonců nejlevnější, nejméně náročné na postavení i na údržbu, a navíc vydrží. Pro většinu z nás je tedy logickou volbou.
Jsou však i takoví lidé, kteří dávají přednost vzhledu, a kratší životnost či těžší údržba je příliš netrápí. Tito volí jako materiál obvykle beton. Ten má totiž tu výhodu, že je velmi tvárný, a můžete jej nalít prakticky do jakékoliv formy. Zde tedy dostává prostor fantazie architekta a lze je výtečně přizpůsobit celkovému vzhledu domu a zahrady tak, aby ji harmonicky doplňoval.
Je samozřejmé, že tento materiál má i své nevýhody. Tou první je vyšší cena, zvlášť pokud nechceme jen klasickou obdélníkovou zeď. Dále je zde fakt, že poměrně snadno podléhá erozi, především té vodní a větrné. Je tedy třeba jej pravidelně natírat protierozním nátěrem. Jeho čištění také není zrovna nejsnadnější, takže pokud je například ušpiněn blátem, máte před sebou dost práce. A v neposlední řadě jeho postavení také není nejjednodušší.
A u tohoto posledního bodu se zastavíme. Je jasné, že stavba betonového plotu je náročnější, než například natažení pletiva, a to jak na zdroje, tak na čas a i na práci. Proto se nabízí otázka: můžeme jej postavit sami vlastními silami, nebo vše musíme svěřit profesionální firmě?
Popravdě, v tomto případě záleží pouze na vás. Pokud máte dostatek zkušenosti se zedničinou, pak není problém, abyste jej nepostavili sami, pokud na to máte čas. Počítejte však s tím, že pokud jej chcete mít nějak ozdobný, pak vás čeká shánění vhodné formy.
Na druhou stranu, pokud se rozhodnete pro profesionální firmu, vyjde vás to sice dráže, avšak máte jistotu, že vše bude provedeno tak, jak má, a že se celá stavba při prvním nárazu větru nezhroutí. Ale, jak již bylo řečeno, skutečně záleží jen na vás, co si vyberete.