Metod těchto analýz je nespočet a občas je náročné vybrat tu správnou. Mezi ty nejznámější, nejpoužívanější a nejefektivnější patří Sankeyův, Špagetový a Vývojový diagram a Mapování hodnotových toků. Vše patří mezi názorné graficky zpracovávané způsoby analýzy.
Sankeyův diagram
Sankeyův diagram je nejznámější a nejpoužívanější metodou, jenž sleduje průběh určitě veličiny daným výrobním systémem. Pochází od inženýra irského původu Matthewa Henryho Phinease Rialla Sankeye, který žil na přelomu 19. a 20. století. Diagram byl poprvé použitý v roce 1898, aby byla jeho pomocí zobrazena účinnost parního stroje.
Nejvíce se tedy používá v technické oblasti ke znázornění účinnosti zařízení, ale například i pohybu materiálu, financí nebo lidí ve stanoveném časovém úseku jako je třeba jeden rok, měsíc, den i daný cyklus. Složení a časový průběh stavu dané veličiny pak graficky znázorňují šipky od vstupu přes průchod systémem až k výstupu. Jejich šířka pak ukazuje množství veličiny v celkovém systému.
Špagetový diagram
Tento diagram je nejjednodušší metodou přesného sledování pohybu pracovníka, nebo toku výrobků či dokumentů během pracovního procesu a jeho pomocí lze sledovat a snižovat množství nadbytečných pohybů a kroků.
K vizualizaci slouží náčrt pracoviště s rozmístěním strojů, nástrojů, různých pomůcek i materiálu přímo na pracovišti či přímo ve výrobní hale. Pohyby jsou pak znázorňovány tužkou čárami mezi jednotlivými částmi pracoviště, což znázorňuje cesty pracovníka. Tyto cesty jsou pak očíslovány a následně spočítány kroky zaměstnance a rychlost jeho pohybu vůči přeměřené vykonané trase.
Vývojový diagram
Vývojový diagram je univerzálním nástrojem a graficky znázorňuje jednotlivé prováděné kroky určitého procesu (tím může být výrobní proces, ale i algoritmus nebo pracovní postup). Diagram je složen z několika obrazců (jako obdélníky, elipsy, kosočtverce a kosodélníky, a dalších), které jsou stanovené dle norem (například ISO) a znázorňují jednotlivé kroky procesu. Tyto obrazce jsou pak propojeny šipkami, které určují průběh procesu.
Mapování hodnotových toků
Neboli analýza hodnotového řetězce (Value Stream Mapping – VSM) je metoda pocházející ze způsobu řízení výroby, tzv. „štíhlé výroby“. Ta má za úkol od počátku minimalizovat náklady a maximalizovat zisk při zajištění požadované kvality se zamezením zbytečného plýtvání zdroji. Tato metoda je vhodná jak pro výrobní, tak pro administrativní procesy.
VSM slouží ke zjištění stavu a následným návrhům k optimálnímu řízení potřebných informací i materiálu k finálnímu výrobku. Různé pracovní i informační toky jsou rovněž znázorňovány graficky pomocí normami standardizovaných symbolů. Jejich poskládáním a vymodelováním situací vznikne mapa procesů, která názorně zobrazí dané procesy a jejich slabé stránky, neefektivitu i možné ztráty. A to jak v celém podniku, tak i na určitém pracovišti.